Aktuality

Chateau Appony – kde sa relax snúbi s históriou

23. júna 2020

V súvislosti s ochorením skleróza multiplex často skloňujeme slovo „stres“. Väčšina z nás vie potvrdiť to, že psychické napätie a nepohoda má na náš zdravotný stav negatívny vplyv. Často sa však vynára otázka, či sa téma stres nepreceňuje. Odborníci odpovedajú jednoznačne: nie. Stres si „nevymýšľame“ a áno, trpíme ním, aj keď nechodíme do práce či neriešime akútnu krízu. Stres spúšťajú okolnosti, udalosti, nežiadúce myšlienky... a po čase „korona-izolácie“ je čas na zaslúžený oddych. Jednu z možností, ako sa dokonale odreagovať, si hneď aj priblížime.

Máte radi prírodu, alebo uprednostňujete históriu a kultúru...? Pri návšteve Chateau Appony môžete svoje záujmy skĺbiť. Rozprávkový kaštieľ, ktorý sa nachádza v dedinke Oponice medzi Topoľčanmi a Nitrou, má bohatú históriu. Jeho základy položil šľachtický rod Apponyiovcov už v 16-tom storočí a obklopuje ho nádherný park, ktorý návštevníkov upúta v každom ročnom období. Kaštieľ dnes slúži ako luxusný, 4-hviezdičkový hotel. V rokoch 2007-2011 prešiel komplexnou rekonštrukciou, a okrem výnimočnej reštaurácie je jeho súčasťou i wellness centrum. Hostia majú možnosť využiť široké spektrum voľnočasových a oddychových aktivít. Patrí medzi ne i apiterapia – inhalácia včelieho vzduchu, priamo z úľa, ktorá má liečivé účinky.

Najväčšou atrakciou Chateau Appony však ostáva Apponyiho knižnica, ktorej základy vznikli už v roku 1770 vo Viedni.  V knižnici sa nachádzajú vzácne diela od roku 1515 do roku 1940, nájdete v nej diela od autorov ako Macchiavelli, Petrarca, G.Bruno, Galilei, Da Vinci, Dumas, Balzac, Newton či Linné. V súčasnosti je v chateau umiestnených takmer dvadsať tisíc kníh! Áno, to všetko máme na Slovensku, priamo v Oponiciach, nehovoriac o samotnej kráse zrekonštruovanej knižnice, ktorá vás od prvého momentu prenesie v čase. Genius locci barokovej knižnice prináša nezabudnuteľný zážitok.

A ak nasýtite vaše zmysly po kultúrnej stránke a pochutnáte si i v miestnej reštaurácii, doprajte si i krátku prechádzku v rozľahlom parku či pobyt vo wellnesse s bazénom. Možno zistíte, že stres či zdravotné problémy „boli a budú“, no dá sa na ne i na chvíľu zabudnúť! Ešte zaujímavosť na záver: v minulosti navštívilo sídlo Apponyiovcov veľa významných hostí ako T.Roosvelt, J.Bakerová či patialský maharadža. Nemáte chuť tam zavítať tiež...?

 

(Foto: archív kaštieľ Chateau Appony Oponice)

Článok si pre "Spolu Môžeme" pripravila Kristína Baluchová

SPOLUMÔŽEME

Projekt pre pacientov vytvára spoločnosť A-medi. Napíšte nám.

Organizátor

Realizátor

Partneri