Pýtame sa za Vás
Aké druhy športovej aktivity sú vhodné pri skleróze multiplex?
Keď do vášho života „vstúpi“ skleróza multiplex (SM), rozhodne to neznamená konečnú. Žite zdravo, hýbte sa, vyhnite sa stresu, robte veci, ktoré vás bavia, a učte sa nové. Nie je to vždy jednoduché, chce to pevnú vôľu. Avšak aj s touto závažnou chorobou možno žiť život naplno a potvrdzujú to aj mnohí pacienti, ktorí s týmto ochorením žijú už dlhšie.
Skleróza multiplex je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje mnohými rôznymi neurologickými symptómami. Následkom týchto symptómov (ako je únava, poruchy chôdze alebo zhoršenie rovnováhy) často dochádza k obmedzovaniu bežných aktivít (šport a ďalšie voľnočasové aktivity, ale aj pracovné a domáce povinnosti). Znížená pohybová aktivita potom vedie k ďalšiemu oslabovaniu svalov a celkovému zníženiu kondície, čo vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu.
V minulosti sa ľuďom so sklerózou multiplex mylne odporúčalo, aby sa vyhýbali zvýšenej fyzickej námahe. V posledných rokoch sa však ukazuje, že pravidelné cvičenie hrá dôležitú úlohu v snahe udržať si dobrú kondíciu a celkovú pohodu. Existujú tiež dôkazy o blahodarnom vplyve fyzickej aktivity na kvalitu života pacientov so sklerózou multiplex a tiež na zmiernenie niektorých príznakov choroby.
Dnes je cvičenie už neoddeliteľnou súčasťou lekárskych odporúčaní (okrem dodržiavania predpísanej liečby) a tiež zaradenie nejakej formy pravidelného pohybu. Najčastejšie sa odporúča aeróbne a posilňovacie cvičenia. Cvičenie zlepšuje silu a pohyblivosť, ovplyvňuje tiež funkciu čriev, močového mechúra a užitočné je tiež pri udržiavaní zdravej váhy. Podľa niektorých vedcov má zaradenie pravidelnej športovej aktivity vplyv aj na bolesť a únavu, ktorými pacienti so sklerózou multiplex často trpia. Okrem toho vedie na zmiernenie príznakov depresie, ktorá sa v súvislosti s touto chorobou nezriedka vyskytuje. Pozitívny vplyv má aj na pamäť a celkovú výkonnosť jedinca.
Aeróbne (vytrvalostné) cvičenie vedie predovšetkým k zvýšeniu celkovej kondície a tiež na spaľovanie tukových zásob. Má veľmi dobrý vplyv na kardiovaskulárny systém, krvný tlak a zvyšuje podiel zdravých tukov v krvi. Pravidelným cvičením dochádza tiež k zlepšeniu rovnováhy, koordinácie, posilňovanie stredu tela a končatín. Ide napríklad o chôdzu, beh, jazdu na bicykli, nordic walking, in-line korčuľovanie, bežecké lyžovanie, loptové hry a pod. Pre aeróbny tréning je tiež možné využiť rôzne fitness stroje (rotoped, chôdza alebo beh na páse...). Pre osoby so SM sa pre zvýšenie kondície odporúča vykonávať aeróbnu aktivitu 2 x týždenne. Spočiatku je možné začať kratšou dobou cvičenia a postupne predlžovať dĺžku cvičenia na 30 minút. Intenzita cvičenia by mala byť stredná (orientačne sa to dá spoznať tak, že sa pri cvičení zadýchate a zapotíte, ale stále ste ešte schopní bez ťažkostí hovoriť).
Na posilňovacie (silové) cvičenia môžete využívať posilňovacie stroje, drobné činky a cvičebný gumy. Záťaž sa zvolí taká, aby bolo možné vykonať 10-15 opakovaní v jednej sérii. Po krátkom odpočinku môžete cvičebnú sériu ešte raz zopakovať. Vhodné je vykonávať silový tréning dvakrát týždenne.
Plávanie v sebe spája prvky aeróbneho aj posilňovacieho cvičenia. Výhodou môže byť jednoduchšie vykonávanie vo vodnom prostredí. Pri pohybe vo vode tiež dochádza k ochladeniu tela, čo môže byť výhodou pre tých, ktorí trpia zhoršením zdravotného stavu pri prehriatí.
Medzi ďalšie obľúbené športové aktivity patria pomalšie formy cvičenia ako je pilates, joga alebo taichi. Cvičenie jogy je u pacientov so SM veľmi obľúbené, pretože môže pomôcť zmierniť psychické a fyzické symptómy SM. Pilates pomáha pre zlepšenie rovnováhy a zmiernenie bolestivých stavov, ktoré pramenia zo svalových dysbalancií. Taichi ako pomalá forma tradičného čínskeho cvičenia vedie k zlepšeniu koordinácie a rovnováhy.
Z ďalších športových aktivít nie sú vhodné tie športové aktivity, pri ktorých by vplyvom symptómov SM (ako sú napríklad poruchy rovnováhy) mohlo dôjsť k zraneniu. Prispôsobte svoje športové aktivity svojmu aktuálnemu zdravotnému stavu a vyvarujte sa nadmernému zaťažovaniu. Z toho dôvodu nie je príliš vhodný profesionálny šport, pretože sa musíte podriadiť tréningovému plánu, súťažiam a nie je možné prispôsobovať záťaž podľa vašich aktuálnych zdravotných potrieb. Športová aktivita by mala byť zvolená tak, aby vás zabávala, pretože iba pri dlhodobom pravidelnom vykonávaní možno očakávať pozitívny prínos.
Zdroj:
https://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/living-with/exercises-to-improve-balance/
https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/exercises#takeaway