Pýtame sa za Vás

Existuje veľa zdravotných stavov, ktoré môžu spôsobovať bolesti nôh, vrátane chronických ako je skleróza multiplex. S vhodnými spôsobmi liečby budete môcť nájsť aspoň čiastočnú úľavu.

Prírodné liečebné opatrenia pri bolestiach nôh

Prečo skleróza multiplex spôsobuje bolesť?

Bolesť nervov, s ktorou majú pacienti skúsenosti môže spôsobiť priamo ochorenie alebo súvisiace choroby  ako je fibromyalgia a artritída.
Keď je to priamy dôsledok sklerózy multiplex, mechanizmus je prostredníctvom poškodenia nervov. Skleróza multiplex napadne myelínové puzdro, to znamená prirodzenú ochrannú vrstvu nervov. Spolu s vývojom lézií a plakov v nervovom systéme, môže dôjsť k bolestiam nôh a celého tela. Skleróza multiplex tiež sťažuje pohyb a chôdzu.

Charakter bolesti sa môže meniť od stálej až po jednotlivé bodnutia. V závažných prípadoch aj malé podráždenie ako studený vánok alebo nepríjemné oblečenie môžu spôsobovať bolesť.

Domáce riešenia

Tíšenie bolesti zvyčajne zahŕňa kombináciu viacerých techník, vrátane predpísaných liekov a domácich liekov. Niektoré z nasledujúcich liečení môžu pomôcť pri úľave od bolesti:

1. Teplý obklad

Príliš veľa tepla môže zhoršiť príznaky, čiže horúci kúpeľ tak môže zhoršiť bolesť. Avšak teplé obklady Vám môžu poskytnúť pohodlie a úľavu.

2. Masáž

Masáž môže slúžiť na niekoľko účelov, stimuluje prietok krvi v tele, zmierňuje svalovú bolesť a napätie a zároveň podporuje uvoľnenie a pocit pohody. Pre pacientov so sklerózou multiplex je relaxácia dôležitá a často ťažko dosiahnuteľná.

3. Psycho-terapia

Stres, depresia a úzkosť môžu spôsobiť, že pacienti budú pravdepodobne citlivejší na bolesť. Podporné skupiny a práca s terapeutom sú dobrými metódami na zmiernenie týchto psychologických faktorov.

4. Výživové doplnky

Bolesť nervov môže byť spôsobená alebo zhoršená aj nedostatkami niektorých vitamínov a minerálov. Váš lekár Vám môže pomôcť určiť, či máte nedostatok:
vitamínu B1
vitamínu B6
vitamínu B12
vitamínu D
vitamínu E
zinku

5. Zmeny v stravovaní

Často sú bolesť a choroba spojené s nezdravou stravou. Odborníci hovoria, že pacienti so sklerózou multiplex by sa mali kriticky pozrieť na to, čo jedia a zvážiť odstránenie niektorých surovín zo svojho jedálnička. Ako napríklad kukuricu, mliečne výrobky, lepok, sóju a cukor.

Bolesť nie je len ťažké zvládnuť psychicky, ale reálne ovplyvňuje aj kvalitu Vášho života. Porozprávajte sa so svojím lekárom, čo by pre Vás bolo to najlepšie.

SPOLUMÔŽEME

Projekt pre pacientov vytvára spoločnosť A-medi. Napíšte nám.

Organizátor

Realizátor

Partneri