Pýtame sa za Vás

Pocit vyčerpanosti a únavy sú dve veľmi odlišné veci. Ako sa dá proti nim bojovať?

Únava, vyčerpanosť a ako s ňou bojovať

Únava je zvyčajne výsledkom nadmernej záťaže a obvykle prejde po niekoľko hodinovom spánku. Vyčerpanosť je na druhej strane každodenný nedostatok energie, na ktorú nevplýva množstvo spánku. Môže trvať krátko (mesiac alebo menej - "akútna" únava), ale u niektorých ľudí môže trvať oveľa dlhšie (až 6 a viac mesiacov - "chronická" únava). Vyčerpanosť alebo chronická únava je jedným z najčastejších príznakov sklerózy multiplex, ku ktorému sa hlási až 75% ľudí s týmto ochorením.

Únava u pacientov so sklerózou multiplex  je zložitá a príčina môže byť kombináciou rôznych symptómov vyvolaných chorobou. Zmeny vo svaloch, ako je stuhnutosť a slabosť, môžu zhoršiť fyzickú aktivitu, čo prispieva k únave. V noci problémy s močovým mechúrom alebo bolesť, pravidelne narúšajú spánok. Depresia, ktorá postihuje približne polovicu ľudí so sklerózou multiplex je ďalšou spoločnou príčinou vyčerpanosti. Občas sa môžete cítiť, akoby ste išli naprázdno a dokonca aj najjednoduchšie fyzické a duševné úlohy sú boj. Výskumníci začínajú identifikovať veľmi špecifický typ vyčerpania, ktorý majú iba ľudia so sklerózou. Táto sa zvyčajne vyskytuje každý deň a môže byť oveľa horšia ako "normálna" únava. Môže sa zhoršovať v priebehu dňa a zvyčajne sa zhoršuje teplom a vlhkosťou. Dokonca sa môže objaviť už skoro ráno, a to aj napriek dobrému spánku.

Mozgové zmeny a únava

To čo zapríčiňuje vyčerpanosť nie je presne známe. Niektorí odborníci sa domnievajú, že nízka úroveň energie je výsledkom prispôsobenia sa mozgu poškodeniu, ktoré vzniká pri skleróze multiplex. MRI vyšetrenia ľudí, ktorí sú chronicky vyčerpaní, ukazujú, že používajú väčšie oblasti mozgu na vykonávanie bežných aktivít, ako ľudia bez únavy. Inými slovami, zdá sa, že kde je poškodenie, tam mozog hľadá alternatívne spôsoby, ako šíriť nervové signály, čo vyžaduje viac energie. Lézie ale nie sú jediným spôsobom ako skleróza multiplex ovplyvňuje mozog. Keď človek starne, každého mozog sa zmenší  a u ľudí so sklerózou multiplex sa tento proces deje o niečo rýchlejšie. Odborníci si myslia, že medzi touto postupnou zmenou v štruktúre mozgu a vyčerpaním, môže existovať spojitosť. Štúdie zistili, že poškodenie axónov v parietálnom laloku (časť mozgu zodpovedná za spracovanie senzorických informácií, ako je dotyk, tlak, teplota a bolesť) je spojené s chronickou únavou. Mozog je neuveriteľne zložitý orgán a je potrebný ďalší výskum pred tým, než budeme schopní plne pochopiť procesy, ktoré hrajú hlavné úlohy v procese vyčerpanosti.

Skleróza multiplex a kvalita spánku

Ďalším dôvodom, prečo by ste mohli mať pocit, že „vaše batérie sú vybité“,  je nedostatok spánku. Bohužiaľ, mnohé z príznakov sklerózy multiplex (ako sú problémy s močovým mechúrom a črevami, svalové kŕče a dokonca depresia) Vás môžu v noci pravidelne budiť. Dokonca aj keď ste v hlbokom spánku, kvalita vášho spánku môže byť slabá kvôli stavu známemu ako spánkové apnoe. Čiže mozgové zmeny vyvolané sklerózou multiplex môžu mať vplyv na dýchanie, ktoré sa počas spánku stáva nekoordinovaným. V dôsledku toho sú hladiny kyslíka nižšie, ako by mali byť a spánok nezregeneruje, a preto neosvieži telo tak ako by mal.

Liečba chronickej vyčerpanosti

Ak nedostatok energie, ktorou trpíte zhoršuje Váš život, je dôležité, aby ste o probléme hovorili so svojím lekárom. Lekár zistí, či je za problémom napríklad spánkové apnoe, nedostatočná činnosť štítnej žľazy alebo anémia.

Je veľa vecí, ktoré môžete urobiť pre zlepšenie aj sami:

• Priority - snažte sa ​​zmenšiť zoznam svojich úloh tak, aby zahŕňal iba základné úlohy a zohľadňoval čo najdlhší čas pre odpočinok

• Spravte si „siestu“ - ak nespíte v noci dobre, potom je dobré si poobede zdriemnuť. Pomôže Vám to trochu „dobiť baterky“ na zvyšok dňa

• Schlaďte sa - únava sa zhoršuje, keď sa teplota zvyšuje. Vyhnite sa prehrievaniu nosením viacerých vrstiev oblečenia, ktoré môžete počas dňa ľahko zhodiť.

• Práca- únava je jedným z hlavných dôvodov, prečo pacienti predčasne ukončia prácu. Porozprávajte sa so svojím zamestnávateľom o flexibilnejších hodinách, pri ktorých energiu využijete efektívnejšie (napríklad začať a ukončiť prácu skôr). Práca z domova môže byť tiež jednou z možností.

• Buďte aktívni - áno, môže to byť tá posledná vec, ktorú máte chuť robiť , keď ste unavení. Zistilo sa, že pravidelné cvičenie znižuje únavu u ľudí so sklerózou multiplex. Dokonca len mierna aktivita, ako je prechádzka alebo plávanie, zvyšuje tok krvi a spúšťa uvoľňovanie endorfínov, látok súvisiacich s pocitom pohody.

• Lepšie sa stravujte - jednoduché sacharidy ako napríklad sušienky a lupienky, v skutočnosti spôsobujú záťaž pre organizmus. Pre rovnomernejšie zásobovanie energiou sú lepšie komplexné sacharidy, ktoré sa nachádzajú v celozrnnom chlebe, cestovinách, zelenine a strukovinách. Tieto poskytujú pomalšie a trvalé uvoľňovanie energie, čo Vám pomôže vyhnúť sa popoludňajšiemu poklesu výkonnosti.

• Požiadajte o pomoc - priatelia a rodina Vám určite radi pomôžu, pokiaľ sa nebudete cítiť lepšie.

SPOLUMÔŽEME

Projekt pre pacientov vytvára spoločnosť A-medi. Napíšte nám.

Organizátor

Realizátor

Partneri