Pýtame sa za Vás

Všetci vieme, že zdravá strava napomáha k tomu, aby telo fungovalo tak, ako má. Pokiaľ ale trpíte niektorou chronickou chorobou, napríklad sklerózou multiplex, môže byť nutné zloženie jedálnička cielene prispôsobiť aktuálnym potrebám. Poradíme vám, ako na to!

Bojujte so sklerózou multiplex správnou výživou!

20. marca 2019

Zmena stravovania môže pomôcť uľaviť od mnohých ťažkostí. Nejedná sa síce o hlavnú liečebnú metódu, ale efekt liečby môže strava vhodne podporiť. Zdravý životný štýl je totiž pre ľudí so sklerózou multiplex jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať vysokú kvalitu života počas dlhého obdobia. Správnou životosprávou je možné zvýšiť celkovú odolnosť organizmu.

Naši starí rodičia rozhodne nejedli každý deň mäso. Jedli viac strukovín, sacharidy v obmedzenom množstve, viac fyzicky pracovali, neprejedali sa, nemali sedavý životný štýl.

Podľa odborníkov je aj pri skleróze multiplex základom racionálna, vyvážená strava. Treba si vyberať zdravé varianty (napr. zdravé tuky, najmä z rastlinných zdrojov a rýb) a prijímať jednotlivé zložky potravy v optimálnom pomere.

Každý človek je ale iný a každému môže „pasovať“ niečo celkom iné. Ak trpíte sklerózou multiplex, lekári odporúčajú vyhnúť sa - alebo aspoň obmedziť - konzumáciu niektorých potravín.

Čomu by ste sa mali vyvarovať:

Rozhodne odporúčané tipy

Ak chcete organizmus povzbudiť a podporiť, vypite každý deň 6 až 8 pohárov vody a pritom sa treba vyhýbať nápojom obsahujúcim kofeín, ktoré vám odvádzajú vodu z tela. Tekutiny pomáhajú vyhnúť sa zápche, hoci môžu spôsobiť ťažkosti u pacientov, ktorí majú urgentnú inkontinenciu. Pitie šťavy z brusníc navyše chráni proti infekciám močových ciest. Do vášho jedálnička skúste zaradiť:

Pravidlá zdravej životosprávy u „esemkárov“:

  1. udržujte si zdravú hmotnosť
  2. jedzte striedmo, zdravo a pravidelne
  3. jedzte veľa zeleniny a primerane ovocia (pozor, ovocie obsahuje cukor)
  4. dodržiavajte pitný režim
  5. vyhýbajte sa hotovým mäsovým výrobkom, údeninám, jedlám rýchleho občerstvenia – sú zdrojom soli, rizikových transmastných a nasýtených tukov
  6. obmedzte sladkosti a sladené nápoje
  7. odporúčajú sa aj probiotiká: prijímať ich možno v potrave, doplnkoch stravy. Prispievajú k rovnováhe črevnej mikroflóry – tzv. mikrobiómu, a tak prospievajú aj imunite, keďže črevo je najväčší imunitný orgán.

Neodporúčajú sa však žiadne extrémne diéty pri chudnutí. Väčšina z nich nezaručuje dostatočný prísun všetkých živín a taktiež nedajú sa držať dlhodobo. Hrozí pri nich nielen jojo efekt, ale aj nepriaznivý dopad na ochorenie. Príkladom sú pacienti, ktorí v dôsledku prísnej vegetariánskej alebo vegánskej diéty trpeli nedostatkom vitamínu B12, čo nepriaznivo vplýva práve na nervový systém.

O nízkotukových diétach, ktoré sa často odporúčajú, sa doposiaľ nedokázalo, že by mali väčší efekt na SM, ale sú vo všeobecnosti zdravé, pretože pomáhajú vyvarovať sa nadváhy. Špeciálne diéty, ako bezgluténové alebo s vylúčením kvasníc, nepreukázali, že by mali priamy účinok na symptómy alebo priebeh SM. Aj chudnutie je stres, a príliš rýchla a výrazná redukcia hmotnosti by mohla mať nepriaznivý dopad na vaše ochorenie!

Aj doplnky stravy pomáhajú

Keď konzumujete pestrú stravu, nemali by ste trpieť nedostatkom potrebných vitamínov a minerálov. Niekedy však môže byť vhodné ich doplnenie formou bežne dostupných potravinových doplnkov. Ak sa pre ne rozhodnete, poraďte sa o účinnosti lieku najprv so svojím lekárom. Pri roztrúsenej skleróze prichádzajú podľa odborníkov v úvahy nasledujúce doplnky stravy:

 

 

 

https://overcomingms.org/recovery-program/diet/what-to-eat-not-to-eat/

https://www.mstrust.org.uk/life-ms/diet/healthy-eating

 

SPOLUMÔŽEME

Projekt pre pacientov vytvára spoločnosť A-medi. Napíšte nám.

Organizátor

Realizátor

Partneri