Otestujte sa

V súčasnosti neexistuje diagnostický test, ktorý by dokázal spoľahlivo určiť príznaky sklerózy multiplex. Prvé problémy súvisiace s SM sa zvyknú často zamieňať za ťažkosti s chrbticou, preťaženie zraku, pracovnú vyčerpanosť, urologické infekcie, dôsledky stresu či psychické ťažkosti. Prejavy ochorenia sú totiž rôznorodé a spočiatku bývajú nenápadné. Včasná diagnostika a skorá liečba však môže výrazne zlepšiť neskorší priebeh ochorenia a celkovú prognózu.

Máte podozrenie, že za vašimi ťažkosťami sa skrýva skleróza multiplex?Máte niektorý z týchto príznakov?

Poruchy zraku

Častým prvým prejavom SM býva zápal zrakového nervu. Mali by ste spozornieť, ak vidíte rozmazane, prípadne dvojito. Tiež ak vám občas „vypadne“ časť zrakového poľa, ak zrazu vidíte farby „vyblednuto“ alebo ak ste na chvíľu, či na dlhší čas prestali vidieť. Zápal môžu sprevádzať aj bolesti oka, najmä pri pohľade hore a do strán. Bolieť vás môže aj za okom. Tieto ťažkosti môžu vzniknúť náhle alebo sa môžu rozvíjať dlhší čas.

Poruchy citlivosti

Ďalším signálom, že niečo nie je v poriadku, sú poruchy citlivosti. Môže to byť nepríjemné brnenie, pálenie, či strata citlivosti v niektorej časti tela. Najčastejšie býva postihnutá tvár, ruky, nohy a tiež prsty na rukách a nohách. Cit môžete stratiť len v časti končatiny-napríklad od kolena dole, ale tiež len v niektorých prstoch. Môžete mať aj pocit oslabnutia časti tela.

Bolesť a svalové kŕče

Nepríjemné kŕče v svaloch a dlhodobá bolesť môžu tiež poukazovať na SM. Môžete vnímať, že mávate stuhnuté svaly a kĺby. Najviac postihnuté bývajú dolné končatiny. Môžete mať aj pocity pripomínajúce výboj elektrického prúdu, ktoré sa pohybujú pozdĺž chrtice a vystreľujú do končatín.

Únava a slabosť

Výrazná únava a slabosť môžu byť dlho prvým a jediným príznakom SM. Únava postihuje až 60 percent ľudí s SM a mnohí ju neskôr popisujú ako najobťažujúcejší prejav svojho ochorenia. Táto únava nie je podobná bežnej únave po ťažkom dni. Objavuje sa často náhle a môže trvať dlhé týždne, kým sa stav zlepší. Ak sami na sebe zbadáte výrazný pokles aktivity - zrazu nedokážete robiť bežné činnosti, únava vás obmedzuje v práci či v štúdiu, alebo máte dokonca problémy v niektoré dni vstať kvôli únave z postele, môže to byť príznak SM. Zaujímavé je, že táto únava sa teplom zhoršuje, podobne ako aj iné príznaky SM.

Problémy s rovnováhou

Všimli ste si, že zakopávate častejšie než iní ľudia? Mávate závrate, pri vstávaní ste malátni a máte pocit, že svet okolo vás sa točí? Viackrát ste spadli? Ak sa vám často nedarí skoordinovať pohyby alebo sa neviete dostatočne zorientovať v okolitom priestore, tieto ťažkosti môžu poukazovať na SM.

Zmeny močenia a sexuálne dysfunkcie

Mnohých ľudí upozornili na SM práve problémy s močením. Močenie sa zmení, zrazu môžete cítiť časté a silné nutkanie na močenie či dokonca nedokážete moč udržať. Niektorí ľudia majú aj problémy s vylučovaním stolice- majú zápchu alebo naopak hnačku a stolica im môže aj unikať. Časté sú aj poruchy sexuálnych funkcií. Môžete mať problém so vzrušivosťou, muži môžu mať ťažkosti s erekciou.

Problémy s pamäťou a nesústredenosť

Mentálne poruchy môžu tiež patriť k prvým príznakom SM. Môžete mať problémy s pamäťou, nedokážete dlhšie udržať pozornosť a vnímate, že sa neviete sústrediť. Niektorí ľudia majú problém s rečou, zrazu sa im ťažšie hľadajú či vyslovujú slová a ich blízki môžu mať pocit akoby „ohlúpli“.

Depresia, úzkosť,poruchy spánku

Hoci tieto ťažkosti bývajú často pripisované stresu či neurotickým poruchám, nemusí to tak byť. Ak ste depresívny, trpíte poruchami spánku, úzkosťou, aj tieto problémy môžu vychádzať práve z SM a navzájom sa s ochorením ovplyvňovať.

Kedy navštíviť lekára

Príznaky sklerózy multiplex sú spočiatku vždy nejednoznačné. Vaše ťažkosti teda môžu byť spôsobené aj iným ochorením. Pri skleróze multiplex však rozhoduje o priebehu choroby, či vás diagnostujú dostatočne skoro a či vám včas nasadia liečbu. S návštevou odborníka by ste preto nemali dlho váhať. Ak máte jeden alebo dokonca viacero z uvedených príznakov, váš praktický lekár či neurológ vám pomôžu zistiť.