SM a cestovanie

Ak je váš stav stabilizovaný a nemáte práve atak, nie je dôvod, prečo by ste nemohli odcestovať na dovolenku či pracovnú cestu do iného mesta alebo do zahraničia. Vaša cesta si možno bude vyžadovať dôkladnejšie plánovanie a prípravu, SM však nie je prekážkou, aby ste mohli cestovať. Naopak, aktívny oddych a poznávanie nových miest vám môžu „dobiť baterky“ a zásobiť vás pozitívnou energiou.

Ako zvládnuť cestovanie s SM bezpečne a bez stresu?

Choďte k lekárovi.

Poraďte sa, aké zdravotné riziká by pre vás cesta mohla mať a ako by ste sa im mohli vyhnúť.

Opýtajte sa na užívanie liekov.

Ak cestujete do iného časového pásma, zistite od lekára, ako lieky užívať tam.

Doplňte si lieky.

Uistite sa, či máte dostatok liekov. Ideálne je vziať si aj lieky navyše pre prípad, že by ste na mieste, kam cestujete, museli zostať dlhšie.

Neriskujte stratu batožiny s liekmi.

Rozdeľte si ich do viacerých tašiek či kufrov tak, aby ste v každom balíčku mali dosť liekov na celý pobyt.

Zaobstarajte si potvrdenie od lekára.

V zahraničí je dôležité mať so sebou lekárske potvrdenie o vašom ochorení a liekoch, ktoré užívate. Ak budete letieť lietadlom a prevážate väčšie množstvo liekov či injekcie, letecká spoločnosť ho bude od vás vyžadovať. Malo by byť preložené do angličtiny a letecké spoločnosti majú naň zvyčajne vlastné formuláre. Ak by vás v zahraničí museli náhle hospitalizovať, tamojší lekári sa okamžite dozvedia o vašom ochorení.

Kontaktujete leteckú spoločnosť.

Prepravcovia majú rôzne pravidlá o preprave liekov a pomôcok k ich aplikácii ako sú ihly či striekačky, treba si ich zistiť vopred.

Všetko si poriadne označte.

Palička, iné pomôcky i balíčky s liekmi by mali byť označené vašim menom a kontaktom. Pri strate či krádeži tak máte šancu, že sa k vám opäť dostanú.

Poistite sa.

Kvalitné zdravotné poistenie by v zahraničí malo byť pre vás samozrejmosťou. Ak plánujete cestu dlhší čas, využite aj stornopoistenie pre prípad, že by ste nemohli odcestovať a tiež poistenie predčasného návratu z cesty.

Overte si služby.

Máte mať bezbariérové ubytovanie a v hoteli je výťah? Bývate v pavilóne najbližšie ku pláži a k jedálni? Overte si, či je to skutočne pravda. Zavolajte do hotela na rezervačné oddelenie a uistite sa, že je všetko tak, ako bolo dohodnuté.

Neprehrejte sa.

Prílišné teplo by mohlo byť pre vás nebezpečné. Nezdržiavajte sa cez obed na priamom slnku, pohybujte sa najmä v tieni, a uistite sa, že v izbe máte klimatizáciu. Môžete použiť aj chladiacu vestu, ktorá udrží teplotu vášho tela v norme.

Dostatočne oddychujte.

Dlhšia cesta i aktivity počas dovolenky vás môžu fyzicky i psychicky zaťažiť. Aby ste si pobyt naozaj užili potrebujete oddychovať. Neprepínajte svoje sily, neprejedajte sa, zabudnite na alkohol a ak môžete, zľahka cvičte.

 

Miro, 38 rokov

„Mám takú záľubu, že navštevujem slovenské hrady. Rád by som teraz šiel na Ľubovniansky hrad. Chystám sa aj na hrady, kde je veľa schodov a verím, že to zvládnem. Cestovanie po Slovensku a poznávanie histórie je pre mňa vášňou, ktorej som sa našťastie nemusel vzdať. Aj vďaka tomu, že pravidelne cvičím a udržiavam si dobrú fyzickú kondíciu.“

Generálny partner projektu Spolu Môžeme je spoločnosť