SM a životospráva

Ochoreniu SM by sa mal prispôsobiť celý váš životný štýl. Základom životosprávy by mala byť starostlivosť o vašu fyzickú a psychickú kondíciu. Je veľmi dôležité, aby ste k ochoreniu pristupovali aktívne a podporili farmakologickú liečbu takým spôsobom života, ktorý bude prospievať vášmu telu a mysli. Okrem pravidelného pohybu a spánkového režimu, ktoré rozoberáme v iných častiach webu, je dôležitá najmä strava, prevencia nadmerného stresu a život bez závislostí.

Stravovanie pri SM

Skleróza multiplex nie je ochorenie, pri ktorom by pacienti museli dodržiavať špeciálnu diétu. Dnes je však už dokázané, že strava ovplyvňuje vznik i priebeh SM a narušená mikrobiálna štruktúra čreva súvisí s poruchami imunity. Odborníci odporúčajú všeobecne zdravú stravu – nízky obsah tukov a vysoký obsah vlákniny – rôzne druhy ovocia a zeleniny, celozrnné potraviny, nízkotučné mliečne výrobky, hydinu bez kože a ryby, olivový olej, či orechy. Naopak, vyhýbať sa treba polotovarom a potravinám s vysokým obsahom nasýtených tukov. Stredomorská kuchyňa – veľa rýb, celozrnných potravín, ovocia a zeleniny – je jedna z najzdravších na svete a je celkovo prospešná pre zdravie organizmu.

Škodlivé potraviny, ktoré môžu ochorenie zhoršiť

  • Živočíšne tuky (mlieko, maslo, mäso) – viaceré štúdie ukázali vyššie riziko vzniku SM v krajinách s vysokou spotrebou nasýtených tukov a štúdia založená na dátach z 36 krajín potvrdila tiež vyššiu úmrtnosť pacientov s SM, ktorých strava obsahovala veľa živočíšnych tukov. Naopak, ukázalo sa, že obmedzenie nasýtených tukov podporuje utlmenie ochorenia – remisiu. Vysokotučná strava podporuje upchávanie drobných ciev, čo podporuje vznik zápalu. Spôsobuje aj nerovnováhu v črevnej flóre a poruchu imunitného systému v čreve, čo nakoniec vedie k vzniku lokálneho až celkového zápalu. Rovnako nezdravé sú tuky z rastlinných olejov, ako napríklad margarín.
  • Vznik zápalu podporuje aj nadmerný príjem rafinovaného cukru a zvýšená konzumácia soli. Zvyšuje sa i počet ľudí s alergiou na laktózu, bielkovinu kravského mlieka. Pre pacientov SM je vhodnejšie rastlinné mlieko, ktoré neobsahuje prozápalové proteíny.
  • Lepok – súčasť obilného zrna a teda i múky môže podporovať autoimunitné procesy. Celiakia, čo je ochorenie kedy ľudia tvoria protilátky proti gluténu – lepku, sa potvrdila aj u časti pacientov so sklerózou multiplex. Pre nich je vhodná bezlepková strava.
  • Alkohol – destiláty nie sú vhodné, ale ukázalo sa, že niektoré druhy bielych a červených vín majú v malých množstvách protektívny efekt.

Prospešné potraviny

  • Polyfenoly – nachádzajú sa v zelenine, ovocí, červenom víne, káve, zelenom čaji, kurkume, orechoch či čokoláde. Majú protizápalové účinky a ovplyvňujú aj funkciu imunitného systému. Najvýznamnejšie polyfenoly, ktoré majú priaznivý vplyv na nervovú sústavu, obsahuje bobuľovité ovocie, grep, jablko, cibuľa, paradajka, červený melón, citrusy, červené víno, čokoláda, oriešky a kurkuma.
  • Rybí tuk – má protizápalový a antitrombotický účinok. V štúdií užívali pacienti rybí tuk s omega3 mastnými kyselinami a vitamínmi A, D a E. Po dvoch rokoch mali títo pacienti miernejší priebeh ochorenia oproti tým ktorí mali iné zloženie stravy. Omega3 mastné kyseliny tiež pomáhajú znížiť zápal – obsahuje ich najmä losos, tuniak, makrela či haring. Z rastlinných olejov je pre ľudí s SM najprospešnejší olivový olej.
  • Vitamín D – štúdie dokazujú, že pacienti s SM, ktorí majú vyššie hladiny vitamínu D, trpia menej často relapsami ochorenia. Tento vitamín má vplyv na imunitný systém a zdá sa, že je najsľubnejšou nutričnou molekulou v liečbe chronického zápalového ochorenia ako je SM. Prirodzený vitamín D sa nachádza v rybách ako je losos, tuniak, makrela a haring. Nachádza sa i vo vajcovom žĺtku a niektorých vnútornostiach.
  • Vitamín A – má protektívny vplyv. Pokiaľ sa ľudia stravujú bežným spôsobom a jedia vyváženú stravu, tak nedostatok A vitamínu je zriedkavý.
  • Iné látky, ktoré majú priaznivý vplyv na rozvoj a priebeh SM – vitamíny B12, C, E, B13 (kyselina lipoová), ginko biloba, probiotiká.

Aj keď zatiaľ nemáme dostatok štúdií, ktoré by viedli k vypracovaniu konkrétnych diétnych odporúčaní pre pacientov s SM, výživové a diétne doplnky sú súčasťou liečby najmenej u 30 percent pacientov. Keďže niektoré potraviny priamo podporujú vznik zápalovej reakcie, môžeme považovať vplyv stravy na SM za dôležitý. Ak budete zvažovať užívanie akýchkoľvek vitamínov či doplnkov výživy, vždy o tom informujte svojho lekára!

Odbúrajte stres

Zdravý životný štýl nestojí iba na pohybe a zdravom jedle. Veľmi dôležité je minimalizovať stres a dostatočne odpočívať. Hoci v živote sa stresu nedá úplne vyhnúť,je známe, že psychické vypätie ovplyvňuje aj fyzickú kondíciu. Stres navyše zhoršuje stuhnutosť svalov, ktorá trápi mnoho ľudí s SM. Skúste so stresom pracovať:

  • Zamyslite sa, čo vás najviac stresuje, aby ste mohli odhaliť stresové faktory a upraviť svoje priority.
  • Stanovujte si reálne ciele, nie také, ktoré nedokážete splniť.
  • Bežné denné povinnosti sa snažte upraviť tak, aby ste ušetrili čas a energiu. Umytie dlážky či riadu počká.
  • Nebojte sa požiadať blízkych ľudí o pomoc. Ste nahraditeľný a to, čo zvládnete vy, zvládnu aj oni.
  • Neinvestujte čas a psychickú silu na nápravu vecí a vzťahov, ktoré nemôžete zmeniť. Vyhýbajte sa negatívnym ľuďom a vyhľadávajte tých, s ktorými sa cítite dobre.
  • Naučte sa niektorú relaxačnú techniku,počúvajte hudbu či meditujte.
  • Začleňte do svojho života aktivity, ktoré vás bavia a napĺňajú.
  • Doprajte si počas dňa a po namáhavejších činnostiach dostatok oddychu.

Fajčenie a alkohol

Fajčenie je pri SM veľmi nevhodné a ak fajčíte, rozhodne s tým prestaňte. Fajčenie nie je len rizikovým faktorom pre vznik SM. Pacient, ktorý fajčí, má viac ložísk viditeľných na magnetickej rezonancii, rýchlejšie mu atrofuje mozog a rýchlejšie sa vyvíja jeho invalidita. Drahá biologická liečba SM pri fajčení nemá požadovaný účinok a je v podstate premárnená. Ak si neviete s touto závislosťou poradiť, pomôže vám psychológ a podpora špecializovanej ambulancie. Podobné je to aj nadmerným pitím alkoholu, ktoré môže byť aj prejavom nezvládnutej depresie. Biologický účinok alkoholu je dobre známy, tiež prispieva k atrofii mozgu a zhoršovaniu neurologických funkcií. Niektoré druhy vína majú mierny ochranný účinok, pravidelná konzumácia alkoholu sa však rozhodne nedoporúča. Ak viete, že máte s alkoholom problém, požiadajte o pomoc psychiatra.

 

Zuzana 41 rokov.

„Patrím medzi pacientov, ktorí majú okrem sklerózy multiplex diagnostikovanú aj celiakiu. Už desať rokov sa stravujem bezlepkovo a vyhovuje mi to. Začala som jesť dvakrát viac a paradoxne som schudla. Cítim sa ľahšie, táto strava robí môjmu telu dobre. Som slobodná a nemám deti, kvôli ochoreniu ich ani nechcem mať. Mám však pomerne náročnú prácu a pracujem na plný úväzok. Sklerózu multiplex mi diagnostikovali krátko po štátniciach na vysokej škole, keď som pracovala v zahraničí. V mojom prípade to nebolo zložité, náhle som začala vidieť dvojmo. Do pol roka po určení diagnózy som dostala ďalší atak, tentokrát mi stŕpli nohy. Bolo to hektické obdobie a zrejme stres bol spúšťačom môjho ochorenia. Aj preto viem, že námaha,duševná či fyzická, sa musí striedať s oddychom a oddychujem asi dvojnásobne viac ako predtým.“

Generálny partner projektu Spolu Môžeme je spoločnosť