SM a tehotenstvo

Skleróza multiplex nie je ochorenie, kvôli ktorému by ste sa museli vzdať túžby po dieťati. SM neznižuje plodnosť ani nezvyšuje počet porúch plodu. Aj s SM môžete otehotnieť a porodiť zdravé dieťa. Riziká, ktoré vám v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom hrozia, sú rovnaké ako u iných žien. Samozrejme, kvôli svojmu ochoreniu musia budúce mamičky s SM predsa len starostlivejšie plánovať a zdolávať rôzne výzvy. Čo teda robiť, aby bolo tehotenstvo čo najbezproblémovejšie?

Porozprávajte sa s lekárom

Pokiaľ je vaše ochorenie pod kontrolou, zrejme vám tehotenstvo schváli. Od posledného ataku by mal uplynúť aspoň rok a ochorenie by malo byť stabilizované. Niektoré lieky, ktoré sa pri liečbe SM používajú, však nie sú počas tehotenstva bezpečné a budete ich musieť vysadiť predtým, ako sa začnete o dieťatko pokúšať.

Zistite, kedy máte plodné dni

Aby ste boli bez liečby čo najkratšie, vyrátajte si, kedy máte svoje plodné dni a využite ich naplno.

Vytvorte si tím ľudí, ktorí vám budú pomáhať s domácnosťou

Napríklad upratať, navariť, či so starostlivosťou o dieťa.

Dávajte pozor na infekcie močových ciest

U tehotných žien s SM sú častejšie. Preto pite veľa tekutín a ak cítite pálenie pri močení alebo je váš moč kalný či zvláštne zapáchajúci, neváhajte o tom povedať svojmu lekárovi.

Pri chôdzi sa podopierajte

S tým, ako sa vaše telo bude zväčšovať, môžete mať postupne problémy s rovnováhou. Preto sa pri chôdzi podopierajte vychádzkovou palicou či inou pomôckou, aby ste predišli pádom.

Odporúča sa prirodzený pôrod

Uprednostnite prirodzený pôrod, ak nie sú iné komplikácie. Počas neho môžu aj ženy s SM využiť epidurálnu anestéziu.

Mnohé ženy s sklerózou multiplex pociťujú počas tehotenstva zmiernenie príznakov SM, je to obdobie imunotolerancie, choroba „spí“ - otehotnenie je teda vítané, ak je choroba aspoň rok stabilizovaná. Tehotenstvo bez relapsov môžete podporiť vhodnou stravou, miernym cvičením (s ohľadom na tehotenstvo) a dostatkom odpočinku.

Po pôrode

Počas prvých 9 mesiacov po pôrode máva až 40 percent žien relaps (vzplanutie) ochorenia. Vyššia pravdepodobnosť je u žien, ktoré mávali časté relapsy už pred otehotnením. Preto sa treba s lekárom poradiť, kedy je potrebné opätovne nasadiť liečbu, ktorá bola počas tehotenstva prerušená. Pravdaže, ak užívate lieky na SM, nemôžete dojčiť, keďže tie môžu preniknúť do materského mlieka a dieťatku ublížiť. Pokiaľ však liečba môže počkať, dojčenie je odporúčané a najmä veľmi prospešné pre novorodenca. Dojčiť sa však odporúča maximálne 5 až 6 mesiacov po pôrode, potom už treba začať s liečbou. Nemajte však pocity viny, ak uprednostníte liečbu pred dojčením – dieťatko potrebuje v prvom rade mamu, ktorá sa oňho bude schopná postarať.

  • Oddychujte. Samotná skleróza multiplex spôsobuje únavu, no po pôrode a počas dojčenia budete potrebovať oddychu ešte viac.
  • Požiadajte o pomoc. Snažte sa do starostlivosti o dieťa čo najviac zapojiť aj partnera a príbuzných.
  • Odsajte si mlieko. Uskladníte ho v chladničke, a tak môže kŕmenie v priebehu noci zabezpečiť partner, aby ste si vy mohli odpočinúť.
  • Pozor na depresiu. U žien s roztrúsenou sklerózou sa častejšie vyskytuje popôrodná depresia. Ak u seba spozorujete pocity smútku či beznádeje, zavolajte svojmu lekárovi, ktorý vám poradí a prípadne odporučí liečbu príznakov.

 

Lea, 27 rokov

Pre druhé dieťatko sme sa rozhodli krátko po prvom tehotenstve. Chceli sme, aby náš ročný syn mal čoskoro súrodenca. Krátko po pozitívnom teste som však zrazu prestala chodiť a nemohla som pohnúť s pravou rukou. Diagnostikovali mi sklerózu multiplex a o dieťatko sme prišli. Neskôr lekár konštatoval, že zrejme druhé tehotenstvo v krátkom čase bolo pre moje telo priveľkou záťažou a bol to spúšťač choroby. Nejaké ťažkosti som však mala aj pred prvým otehotnením, ale nevšímala som si ich. Bolo to príšerné obdobie, ale pomohla mi rodina a ja som sa pomaly pozviechala. Pamätám si však, ako som sa bála, že si ľudia pomyslia, že som ráno s dieťaťom na ihrisku opitá, pretože som sa občas zatackala. Teraz sa nad tým len pousmejem, vyrovnala som sa s touto chorobou ako sa to len dá a nehanbím sa za ňu. Ani za to ako chodím, momentálne je moja chôdza veľmi dobrá. Vážim si každý deň keď môžem vstať, starať sa o malého a robiť úplne bežné veci, nad ktorými sa väčšina ľudí ani nezamýšľa.

Generálny partner projektu Spolu Môžeme je spoločnosť