SM a pohyb

Ešte nedávno sa ľuďom s diagnózou SM odporúčalo, aby maximálne obmedzili telesnú námahu, prestali s fyzickou aktivitou a cvičením a opustili zamestnanie, kde by museli fyzicky pracovať. Zistilo sa však, že taký prístup nemá v žiadnom prípade priaznivý vplyv na priebeh ochorenia. Naopak, urýchli oslabenie svalov, zníži výkonnosť obehového systému srdca a navyše negatívne pôsobí na psychiku. Veľmi dôležitá pre voľbu pohybového režimu je fáza ochorenia, v ktorej sa práve nachádzate. Počas ataku a krátko po ňom by sa mal pohyb obmedziť na pasívne cvičenie, udržiavanie rozsahu pohybu vo všetkých kĺboch, nácvik relaxačných techník a dychovej gymnastiky. Záťaž treba zvyšovať postupne. Pravidelné cvičenie pomáha proti stuhnutosti a priaznivo ovplyvňuje náladu, pretože pri cvičení a po ňom sa uvoľňujú hormóny šťastia – endorfíny. Z dlhodobého hľadiska je veľmi dôležitá práve zmena nálady, zníženie stresu a zlepšenie sebahodnotenia.

Telesná zdatnosť

Mnohí ľudia s SM sa rýchlo vzdajú náročnejších fyzických aktivít, hoci rozsah ich nervového postihnutia vôbec nie je taký, aby boli odsúdení na nečinnosť. Takýto pohybový ne–režim vám však môže spôsobiť ďalšie ochorenia. Nedostatok pohybu súvisí so vznikom druhotných komplikáci SM akými sú osteoporóza, kardiovaskulárne ochorenia, diabetes, funkčné poruchy pohybového systému, ktoré nesúvisia s demyelizáciou, atrofia svalstva a ďalšie. Dôležitým cieľom by pre vás malo byť s ochorením pri pohybe „vychádzať“, nebojovať s ním, ale naopak dokázať mu vyhovieť. Súčasným trendom je kombinácia rôznych druhov pohybových aktivít. Vhodný je aeróbny tréning, cvičenie s vlastným telom, balančný tréning, joga, pilates, taiči, cvičenie vo vode, ktoré sa kombinujú spolu s ďalšími rehabilitačnými postupmi, aby bol účinok pre pacienta čo najlepší.

Aká má byť záťaž?

Pacienti s SM majú zvyčajne nižšiu kondíciu, ohrozuje ich aj výrazná, náhle prichádzajúca únava a prehriatie organizmu. Pri pohybe je teda veľmi dôležité nastavenie tréningovej záťaže, pretože nadmerné preťažovanie má zlý vplyv na váš organizmus. Mali by ste sa vyhýbať obidvom krajným situáciám – nečinnosti i preťaženiu, pretože inak bude vaša celková výkonnosť a klesať a ľahšie sa unavíte. U každého pacienta s SM je však schopnosť zvládať záťaž iná, preto by mali fyzioterapeuti a školení tréneri pristupovať ku každému prísne individuálne a tréningový plán aj mieru záťaže prispôsobovať aktuálnej situácii v ochorení, ktorá sa môže meniť zo dňa na deň. Pravidelné cvičenie by ste teda rozhodne mali začať konzultáciou s lekárom a odborne vyškoleným fyzioterapeutom, ktorý zohľadní vašu kondíciu, zdravotný stav a spolu s vami vytvorí pohybový program prispôsobený iba vám.

Pri každej forme pohybu by ste mali dodržať niekoľko zásad:

  • Ak pocítite nadmernú únavu či prehriatie, je to vždy signál, aby ste okamžite s cvičením či pohybovou aktivitou prestali.
  • Cvičte najmä ráno a doobeda, pretože únava v priebehu dňa narastá a pri pohybe neskoro večer by ste si mohli narušiť spánkový režim.
  • Intenzitu tréningu zvyšujte vždy opatrne a pozvoľna.
  • Nezabúdajte na regeneráciu, pri stanovení cvičebného plánu treba zohľadniť čas, ktorý budete na ňu potrebovať.
  • V miestnosti, by mala byť teplota asi 20 – 22ºC , na cvičenie vo vode je potrebných 28 – 29ºC.
  • Dôležitý je príjem tekutín a striedanie pohybu s oddychom.
  • Pravidelná pohybová aktivita by mala trvať 30 až 90 minút a hýbať by ste sa mali 2 až 4 krát týždenne. Toto odporúčanie je však len veľmi všeobecné.

 

Miro, 38 rokov

Sklerózu multiplex mi diagnostikovali tesne po maturite, žijem s ňou teda už 20 rokov. Už 5 rokov pravidelne cvičím taiči. Je to čínske bojové umenie, jeho základom sú pomalé a kontrolované pohyby, naťahovanie, rotácia v pohybe, hlboké relaxované dýchanie a koncentrácia. Pomáha zlepšiť rovnováhu, posilňuje nohy, šľachy a väzy, zvyšuje ohybnosť, rozsah pohybu, svalovú silu. Navodzuje harmóniu tela a duše a na moju kondíciu má obrovský vplyv. Moja manželka má tiež SM, je ležiaca a denne potrebuje moju pomoc. Vďaka taiči dokážem lepšie zvládať bežné životné situácie, som psychicky i fyzicky odolnejší. Musím povedať, že počas posledných piatich rokov, odkedy cvičím niekoľkokrát do týždňa, som nemal atak. Pohyb mi pomáha proti spazmom svalov i proti stuhnutosti. Každému pravidelný pohyb odporúčam. Vďaka cvičeniu si budete viac vážiť sami seba, presvedčíte sa, čo všetko ešte dokážete a váš výkon sa časom nebude veľmi líšiť od výkonu zdravých ľudí.

 

Zuzana 41

Objavila som terapeutické lezenie, ktoré pacientom so sklerózou multiplex v súčasnosti ponúkajú na FTVŠ v Bratislave. Pod dohľadom odborného inštruktora lezieme na umelú stenu. Už počas krátkeho času som zistila, že sa mi zlepšila svalová sila. Pri lezení sa poriadne ponaťahujete, čo pomáha brušným svalom aj chrbtici. Snáď to bude dlhodobo priaznivo vplývať aj na moju postavu :-).

Generálny partner projektu Spolu Môžeme je spoločnosť