SM a alternatívna liečba

Ak človeku diagnostikujú nevyliečiteľné ochorenie, je možno prirodzené, že sa začne obzerať po „zázračnej“ liečbe, ktorá by ho mohla úplne uzdraviť, ak to súčasná medicína nedokáže. Treba byť však veľmi opatrný, pretože za liečiteľskými technikami sa skrýva veľké množstvo podvodníkov. Na druhej strane, existujú alternatívne terapie, ktoré vás ako pacienta nemusia priamo ohroziť, naopak môžu vám pomôcť relaxovať a zlepšiť váš psychický stav (čínska medicína, ajurvéda). Nikdy však nenahradia liečbu ordinovanú lekárom, ktorú pri vašom ochorení potrebujete.

Ak by od vás liečiteľ žiadal, aby ste skončili s liečbou a prerušili kontakt s lekárom, mali by ste od neho okamžite odísť. Môže vám hroziť vážne poškodenie zdravotného stavu, ktoré môže byť nezvratné!

Čo si treba uvedomiť?

  • Pri stanovovaní diagnózy SM musí oficiálna medicína dodržiavať schválené štandardné diagnostické postupy. Tie liečitelia s alternatívnou medicínou nemusia dodržiavať, a ak to nie sú lekári, tak ich ani nepoznajú.
  • Odborné vyšetrenia vám môže sprostredkovať len odborný lekár. Alternatívna medicína pracuje teda už s pacientom, ktorý má stanovenú diagnózu SM. Liečiteľ nemá prostriedky ani vedomosti na to, aby správne určil diagnózu. Liečitelia nemôžu lekárske vyšetrenia ordinovať.
  • Liečba SM vychádza z odporúčaných liečebných postupov. Tieto liečebné postupy sa opakovane overujú na stovkách pacientov. Napríklad do praxe sa dostane len zlomok liekov navrhovaných a klinicky skúšaných na liečbu SM. Pri niektorých liekoch sa pri klinických štúdiách ukáže, že nie sú pri liečbe SM efektívne, alebo majú množstvo nežiaducich účinkov a nie je možné ich klinicky použiť. Prípravky liečiteľov žiadnymi kontrolovanými odbornými štúdiami neprešli a budete ich užívať na vlastné riziko.
  • Moderná liečba SM vytvorila postupy liečby SM, ktoré sa javia ako najúčinnejšie a lieky, ktoré sú najefektívnejšie. Tieto sa použijú ako metóda prvej voľby. V prípade zlyhania alebo vyčerpania účinnosti prvolíniovej liečby nastupujú lieky druhej línie. Liečba je prísne individuálna, musí byť šitá na mieru konkrétneho pacienta, posudzuje sa priebeh ochorenia a výsledky liečby. Liečiteľ váš zdravotný stav podrobne nepozná a nemá možnosti, prostriedky ani vedomosti, aby dokázal vytvoriť liečbu iba pre vás, ktorá bude účinná.
  • V centrách pre liečbu SM pracujú špecialisti na liečbu SM, ktorí sa väčšinu svojho profesionálneho života venujú štúdiu tejto diagnózy majú rozsiahle skúsenosti s liečbou a dispozícii majú najmodernejšie dostupné overené lieky. Alternatívna liečba SM nemôže obstáť v porovnaní s oficiálnou medicínou!
  • Alternatívna medicína nepracuje na úrovni medicíny dôkazu. Nemá súbory homogénnych pacientov, ktorí sa podrobili štúdiám a zaslepeným liečebným pokusom. Mnoho alternatívnych postupov neobstojí pri vedeckom skúmaní. Mnohé „terapie“ liečiteľov sú agresívne alebo bolestivé, mávajú i vedľajšie účinky, niekedy závažné.
  • Liečiteľ, na rozdiel od lekára, nemá za liečbu žiadnu trestnoprávnu zodpovednosť. Mnoho z nich „lieči“ bez toho, aby boli kdekoľvek registrovaní a za svoje „medikamenty“ či „energetické pôsobenie“ si pýtajú vysoké sumy peňazí, ktoré zvyčajne nezdaňujú a o ich činnosti úrady ani polícia nevedia.

Čo určite neskúšajte!

Ak vám liečiteľ tvrdí, že nemáte SM, ale parazity a vylieči vás iba špeciálny prístroj.

Už z podstaty sklerózy multiplex vyplýva, že ju parazity nespôsobujú. Navyše ľuďom, ktorým liečitelia „zistili“, že ich organizmus je zamorený parazitmi a neskôr podstúpili vyšetrenie u parazitológa, žiadnu podobnú nákazu neobjavili. Mnohé z „diagnostikovaných“ parazitov sa v našich zemepisných končinách vôbec nevyskytujú a nákaza nimi nie je možná. Liečitelia, ktorí často ponúkajú svojim klientom antiparazitiká, ktoré získali bez lekárskeho predpisu a nabádajú pacientov k prerušeniu liečby.

MMS

Prípravok, ktorý by mal byť „liekom na všetko“, obsahuje žieraviny – zložky, ktoré má v sebe aj bielidlo. Pri dlhodobom užívaní, hoci aj v malých dávkach, spôsobuje poškodenie vnútorných orgánov. Môže vzniknúť aj akútna otrava so zvracaním a horúčkami.

Imunostimulačné prípravky z juhoamerických rastlín yucca, vilcacora či echinacea.

Podľa skúseností lekárov ich užívanie môže spôsobiť atak. Stimulácia imunitnéjho systému je pri SM úplne nevhodná.

Posielanie energie na diaľku a homeopatia

Ublížia síce iba vašej peňaženke, nebezpečné sú však v prípade, že by ste zároveň prerušili liečbu.

Alternatívna medicína však môže pacientovi, nie iba človeku s SM, pomôcť. Len treba nájsť ten správny druh a formu jej pôsobenia. Ak máte v úmysle vyskúšať alternatívnu terapiu, informujte o tom svojho lekára. Spolu môžete konzultovať a vybrať jeden alebo viac druhov liečby, ktoré sa budú priaznivo dopĺňať s liečbou naordinovanou lekárom. Nemali by si však svojim účinkom odporovať. Liečba, ktorá je ordinovaná lekárom v centre pre liečbu SM, sa nemôže bez jeho vedomia prerušiť.

 

Ivana, 35 rokov

Z potravinových doplnkov som s vedomím mojej lekárky vyskúšala niektoré čaje na podporu fungovania nervového systému a omega-3 mastné kyseliny v tobolkách. Cvičím taiči, meditujem, trénujem relaxačné techniky. Rozhodne však neodporúčam prerušenie liečby. Moja bývalá kolegyňa mala rovnakú diagnózu ako ja, pod vplyvom nejakého liečiteľa sa prestala liečiť. Po troch rokoch dostala vážny atak a pol roka bola práceneschopná. Zhoršila sa jej chôdza aj reč.“

Generálny partner projektu Spolu Môžeme je spoločnosť