Pýtame sa za Vás

Antioxidanty - pomoc proti oxidačnému stresu pri skleróze multiplex

24. mája 2023

Existujú určité dôkazy, že oxidačný stres môže prispieť k rozvoju a progresii SM. V dôsledku toho boli antioxidanty študované ako potenciálna liečba SM. Oxidačný stres môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako sú znečistenie životného prostredia, fajčenie, nezdravá strava, stres, infekcia a ďalšie.

Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že oxidačný stres môže hrať úlohu pri vzniku a progresie sklerózy multiplex.  Voľné radikály pri oxidačnom strese môžu spôsobiť poškodenie lipidov, proteínov a DNA, čo môže viesť k zápalu a poškodeniu nervov. V súčasnej dobe sa vedci snažia lepšie porozumieť vzťahu medzi oxidačným stresom a sklerózou multiplex a hľadajú nové spôsoby, ako chrániť nervový systém a zlepšiť symptómy tejto choroby.

Antioxidanty sú molekuly, ktoré dokážu neutralizovať škodlivé voľné radikály. Niektoré bežné antioxidanty v strave zahŕňajú vitamín C, vitamín E a beta-karotén. Niekoľko štúdií skúmalo účinky doplnkov antioxidantov u ľudí s SM. Zatiaľ čo výsledky boli zmiešané, niektoré štúdie naznačili, že antioxidanty môžu byť prospešné pre ľudí s SM.

Tu sú niektoré z najčastejšie študovaných a účinných antioxidantov:

Vitamín C: Tento vo vode rozpustný vitamín sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, vrátane citrusových plodov, bobúľ a listovej zeleniny. Je to silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Vitamín E: Tento vitamín rozpustný v tukoch sa nachádza v orechoch, semenách a rastlinných olejoch. Pomáha chrániť bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

Kyselina lipoová: Táto kyselina chráni bunky pred poškodením a neutralizuje voľné radikály. Môže sa tiež podieľať na regenerácii iných antioxidantov, ako vitamín C a E. Okrem toho má aj protizápalové účinky a môže pomôcť znižovať hladinu cukru v krvi. Pred používaním sa treba poradiť s lekárom.

Selén: Stopový minerál sa nachádza v potravinách, ako sú para orechy, tuniak a kuracie mäso. Je nevyhnutnou súčasťou viacerých antioxidačných enzýmov v tele.

Karotenoidy: Tieto pigmenty sa nachádzajú v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, ako je mrkva, sladké zemiaky a listová zelenina. Sú to silné antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zabrániť poškodeniu buniek.

Flavonoidy: Zlúčeniny sa nachádzajú v mnohých rastlinných potravinách vrátane čaju, tmavej čokolády a bobúľ. Majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením.

Zinok: Tento minerál je dôležitým kofaktorom mnohých antioxidačných enzýmov v tele a môže pomôcť znížiť zápal a oxidačné poškodenie. Dobré potravinové zdroje zinku zahŕňajú ustrice, hovädzie mäso a strukoviny.

Koenzým Q10: Ide o prírodný antioxidant, ktorý sa podieľa na produkcii energie v tele a môže pomôcť znížiť zápal a oxidačné poškodenie. Dobré potravinové zdroje CoQ10 zahŕňajú mastné ryby, mäso z orgánov a celé zrná.

Polyfenoly: Tieto antioxidanty možno nájsť v ovocí, zelenine a čaji. Ukázalo sa, že majú protizápalové a neuroprotektívne účinky.

Iné štúdie však nedokázali nájsť významný prínos suplementácie antioxidantov u ľudí s SM. Napríklad randomizovaná kontrolovaná štúdia publikovaná v časopise Neurology zistila, že suplementácia vitamínom E nezlepšila skóre invalidity ani iné výsledky súvisiace s SM.

Je dôležité si zapamätať, že zdravá strava bohatá na rôzne druhy ovocia, zeleniny, orechov a semien môže poskytnúť široké spektrum antioxidantov, ktoré spolupracujú pri ochrane buniek pred poškodením. Okrem toho faktory životného štýlu, ako je pravidelné cvičenie, zvládanie stresu a vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernému príjmu alkoholu, môžu tiež pomôcť podporiť antioxidačnú obranu vášho tela.

Zapamätajte si...

Celkovo, hoci existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že antioxidanty môžu byť prospešné pre ľudí s SM, je potrebný ďalší výskum na určenie optimálneho typu, dávky a trvania suplementácie antioxidantov pre túto populáciu. Okrem toho je dôležité poznamenať, že hoci antioxidanty môžu byť užitočné pri zvládaní symptómov SM, nemali by sa používať ako náhrada za konvenčnú liečbu SM.

 

Zdroj: www.spolumozeme.sk

Galéria