Diagnostikovali mi ochorenie

Práve vám diagnostikovali sklerózu multiplex. Možno vašu chorobu odhalili rýchlo, možno to kvôli netypickým príznakom či netypickému začiatočnému  priebehu trvalo dlho. Zrejme ste však už počas tohto obdobia pátrali po infomáciách o SM . Možné je, že sa vám po zistení diagnózy uľavilo, pretože ste mali obavy z ťažko vysvetliteľných zdravotných ťažkostí a netušili ste, čo vám je. Možno vás však správa o ochorení šokovala a máte teraz strach.Treba si však uvedomiť, že diagnóza SM sa aj dnes spája s mnohými mýtami. Hoci vyvoláva vážne obavy z budúcnosti, rozhodne to už nie je osudová choroba, ktorá vás musí nutne pripútať na vozík a znemožniť vám kvalitný život. Ak ste aj mali v rodine v minulosti človeka ťažko postihnutého SM, neznamená to, že vy by ste mali dopadnúť rovnako. Pri súčasnej dostupnosti liečby a pokroku v medicíne máte dobrú šancu dlhodobo žiť bez výrazných obmedzení.Dôležité je začať sa liečiť včas a dodržiavať zásady liečby. So sklerózou multiplex sa dá žiť a má to zmysel.

Zistite čo najviac informácií o ochorení.

Platí, že čím viac kvalitných a medicínsky podložených informácií budete mať, tým menší bude priestor na úzkosť a obavy z neznámeho. Pýtajte sa svojho lekára na všetko, čo vás v súvislosti s ochorením zaujíma alebo trápi. Žiadna otázka nie je hlúpa či zbytočná. Okrem lekára sa môžete obrátiť aj na psychológa, fyzioterapeuta či odborné sestry. Dokážu vás nasmerovať a pomôžu vám zorientovať sa pri prvom kontakte s ochorením.

Neváhajte s liečbou

Hoci zatiaľ nie je možné sklerózu multiplex vyliečiť, moderná medicína dokáže významne spomaliť priebeh ochorenia, zmierniť jeho príznaky a zlepšiť kvalitu vášho života. S liečbou však treba začať čo najskôr. Je to veľmi dôležité . Iba tak sa dá ochrániť váš centrálny nervový systém pred rozsiahlejším poškodením, ktoré by sa nedalo zvrátiť. Liečba sklerózy multiplex je celoživotná, nájdite si preto lekára, ktorému budete dôverovať a bude sa vám s ním dobre spolupracovať. Len tak sa môžete liečiť naozaj efektívne a cítiť sa čo najlepšie.

Požiadajte o pomoc

Možno máte obavy, ako správu o ochorení príjme vaše okolie. Je iba na vašom rozhodnutí, komu o svojej diagnóze poviete. Vyberte si však blízkych ľudí z rodiny a priateľov, o ktorých viete, že sa na nich budete môcť spoľahnúť. Nezostávajte sám a požiadajte o podporu. Možno budete prekvapení, koľkým ľuďom na vás záleží a naozaj vám chcú pomôcť. Neodstrihávajte kamarátstva a vzťahy. To, že ste chorý, neznamená, že ste iný človek než predtým. Tí, čo vás majú radi, chcú zostať po vašom boku.

Nestrácajte nádej

Novými možnosťami liečby sklerózy multiplex sa v súčasnosti zaoberá množstvo výskumných tímov po celom svete. V budúcnosti určite pribudnú nové lieky a terapie, ktoré budú môcť ovyplyvniť priebeh ochorenia ešte lepšie než doteraz. Dôležité je udržiavať sa v čo najlepšom stave a v spolupráci s vašim lekárom prijímať aj inovatívne možnosti liečby, ktoré budú prichádzať.

Generálny partner projektu Spolu Môžeme je spoločnosť