Príbeh 15

Vo februári budú už dva roky odkedy mi diagnostikovali sklerózu multiplex. Začalo to - aspoň ja som to tak vnímala - nevinnými príznakmi ako napríklad tŕpnutie brucha, nohy a zhoršeným videním. Nevenovala som tomu veľkú pozornosť, pretože som za príčinu pokladala stres zo skúškového obdobia. Keď sa však z ničoho nič objavila neschopnosť artikulovať, neschopnosť rozprávať a tŕpnutie nemizlo, rozhodla som sa navštíviť svoju lekárku, ktorá ma poslala na neurologické vyšetrenie. Nakoniec sa z toho stal týždenný pobyt v nemocnici s pestrým programom vyšetrení a tečúcich infúzii. Po celý čas mi lekári v nemocnici nič konkrétne nepovedali, ale videla som na mamine, ktorá ma každý deň navštevovala, že nie je všetko v poriadku. Konečný verdikt som sa dozvedela v deň môjho prepustenia. Pani primárka mi všetko objasnila. Doteraz počujem ako mi hovorí, že mali zo začiatku podozrenie na nádor nachádzajúci sa na mieche. To sa chvalabohu nepotvrdilo. Potom zaznela konečná diagnóza: Máte sklerózu multiplex. Keď vám poviem, že som sa pekne poďakovala za starostlivosť, úžasný prístup, postavila sa s úsmevom a odišla, uveríte mi? Presne tak to bolo. Prišla som domov (nádherný pocit) a neriešila som, čo mi pani primárka oznámila. Až o pár dni som sa totálne zrútila. Plakala som, bála som sa, čo so mnou bude a ako budem fungovať. Vtedy som si naplno uvedomila, čo to znamená.

Poviem vám však pravdu, že to bol jeden jedinýkrát, kedy som sa „opustila”. Judita, ako ju volám, mi zmenila celkový pohľad na život. Začala som si viac vážiť zdravie. Začala som si vážiť ľudí okolo seba, ktorých som mnohokrát brala ako samozrejmosť, rovnako aj veci, ktoré pre mňa robili. Viem, že choroba s týmto charakterom sa môže zmeniť, ako aj môj zdravotný stav, ktorý je momentálne plne mobilný bez nejakých obmedzení, ale nevenujem tomu pozornosť. Skôr sa sústreďujem na svoju psychickú pohodu, zdravú stravu a pohyb. Rodina je pre mňa veľkou oporou. Dodáva mi energiu a silu zápasiť s občasnými ťažkosťami a nepoddať sa chorobe.

Na záver by som všetkým „esemkárom“ chcela popriať veľa zdaru, zdravia, síl, optimizmu do ďalších spoločných rokov s SM-kou.

Vaša Veronika